Utrzymanie prawidłowej wagi i dobrego zdrowia nie należą do rzeczy najprostszych. Różnego rodzaju diety przynoszą czasem widoczne gołym okiem rezultaty, jednak zazwyczaj obciążają także nasz organizm. W ostatnich latach ogromną popularność zdobywa dieta DASH, która, jak mówią jej zwolennicy, nie tylko nie szkodzi, a wręcz ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Czym jest DASH?
Dieta DASH – czym jest?
DASH to nie tylko dieta, lecz także nowatorski sposób odżywiania opracowany przez kadrę naukową z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Jej podstawowym celem jest obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, jednak nie na tym kończą się jej zalety. Ma ona zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a także na utrzymanie prawidłowej wagi.
Dieta DASH – na czym polega?
Główną przyczyną nadciśnienia tętniczego – głównego sprawcy zawałów i chorób serca jest sód. W związku z tym dieta DASH zakłada ograniczenie tego pierwiastka w diecie do niezbędnego minimum. Ogólnie opiera się ona na kilku podstawowych zasadach:
- włączenie do diety pieczywa pełnoziarnistego i nabiału,
- drastyczna redukcja sodu, a co za tym idzie – soli (dopuszczalna ilość to około pół łyżeczki dziennie)
- spożywanie bogatych w kwasy omega-3 ryb i tłuszczów roślinnych,
- warzywa, owoce, orzechy i brązowy ryż,
- odpowiednie nawadnianie organizmu,
- ograniczenie spożywania alkoholu,
- rzucenie palenia
Ponadto produkty promowane przez tę dietę z całą pewnością dostarczą nam odpowiedniej ilości magnezu i manganu, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego.
Dieta DASH – rezultaty
Pacjenci, którzy stosowali się do zaleceń diety przez sześć obniżyli poziom swojego ciśnienia skurczowego i rozkurczowego aż o 7-8 procent. Pierwsze efekty są widoczne natomiast już po zaledwie dwóch tygodniach. Oprócz tego zauważono znaczą poprawę ogólnego stanu zdrowia i sylwetki w badanej grupie osób.
Dieta DASH to bardzo interesujące rozwiązanie, wpływające pozytywnie na zdrowie naszego organizmu. Najważniejsze, że nie wiążąc się przy tym z różnymi negatywnymi konsekwencjami, czego nie można niestety powiedzieć o większości popularnych diet.