Jak wybrać trenera personalnego?

Trener personalny to koordynator treningu, jak również dietetyk układający zdrowy i pełnowartościowy jadłospis. Dopilnuje, by ćwiczenia były właściwie i bezpiecznie wykonywane, policzy powtórzenia, a gdy stracisz motywację – zainspiruje Cię do działania. Zaplanuje cały cykl aktywności fizycznych w ten sposób, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Decydując się na skorzystanie z jego pomocy, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które ułatwią wybór właściwego trenera.

Wiedza i doświadczenie

Uprawnienia do wykonywania zawodu to postawa. Trenerzy personalni muszą mieć ukończony kurs instruktora kulturystyki bądź fitness. Niektórzy z nich mogą pochwalić się dyplomem dietetyka lub ukończonymi studiami z fizjoterapii, rehabilitacji lub wychowania fizycznego. Kwalifikacje i umiejętności podnosi udział w szkoleniach, przy czym należy zwracać uwagę nie na ich ilość, ale renomę placówki wydającej certyfikaty. Wiedza przekazywana klientowi oraz wykorzystywana w praktyce powinna ulegać stałej aktualizacji. Doświadczenie i zadowalające wyniki poparte odpowiednią dokumentacją z pewnością zapewnią osobie korzystającej z pomocy trenera personalnego poczucie bezpieczeństwa.

Liczy się wynik

Osiągnięcia sportowe można potraktować jako następny istotny wyznacznik dobrego eksperta. Warto sprawdzić czy dana osoba ma na koncie sukcesy w zawodach, jakie miejsca zajmowała i czy jest ona kimś rozpoznawalnym w swojej branży. Sprawdzenie strony internetowej, bloga lub fanpage’a trenera zagwarantuje dostęp do najświeższych informacji i komentarzy dotychczasowych klientów.

Indywidualne podejście

Niezależnie od ilości nadzorowanych treningów i wdrażanych jadłospisów, rzetelny specjalista musi pamiętać o specyficznych elementach każdego programu, schorzeniach swoich podopiecznych, a także uwzględniać ich oczekiwania i gusta. Zrozumienie i poszanowanie różnic oraz dopasowanie trybu pracy do konkretnego klienta to wyróżnik profesjonalizmu, jaki powinien cechować zatrudnianego przez nas instruktora.

Wygląd i osobowość najlepszą wizytówką

Sylwetka wzbudzająca zazdrość, siła, wytrzymałość i ponadprzeciętna sprawność fizyczna wiele mówią na temat zaangażowania osoby, która ma przeprowadzić nas przez trudy programu ćwiczeń diet. Przecież nie oddalibyśmy włosów w ręce fryzjerki o zniszczonych, brudnych i niechlujnie ułożonych włosach. Zaufamy zatem wyłącznie trenerowi personalnemu o nienagannym wyglądzie i dbającemu o higienę. Równie ważna jest energia emanująca od zatrudnianego przez nas specjalisty. Powinien on być kimś pogodnym, życzliwym i uprzejmym. Inne istotne cechy to charyzma i nieustępliwość – podczas treningu nie należy przecież liczyć na pobłażliwość.

Pasja

Dobry trener personalny jest człowiekiem przekształcającym swoje hobby w źródło utrzymania. Ćwiczenia, zdrową diety i dbałość o wygląd to jego specyficzny styl życia. Osobie spełniającej się dzięki pracy łatwiej będzie zarazić nas entuzjazmem i zmotywować do ćwiczeń.

Jak wybrać trenera personalnego, gdy na rynku fitness i kulturystyki panuje tak duża konkurencja i można przebierać w rozmaitych ofertach? Warto uwzględnić czynniki takie jak wiedza, doświadczenie, osobowość czy profesjonalne podejście (sprawdź). Wówczas zatrudnienie odpowiedniego pomocnika stanie się łatwiejsze, co więcej zagwarantuje zadowolenie z opłacanej usługi.

Odpowiedź do artykułu “Jak wybrać trenera personalnego?

  1. Michu

    Według mnie trener personalny to konieczność, nie tylko dla osób początkujących. Przygotuje nam dietę odpowiednią dla nas, pokaże jak poprawnie wykonywać ćwiczenia i zmotywuje do stałej pracy nad swoją sylwetką i nad organizmem. Sam jak zaczynałem ćwiczyć na siłowni to nie wiedziałem co i jak robić, co należy jeść itd. przez co nie osiągałem wymarzonych efektów i traciłem motywację. Trener personalny pomógł mi ze wszystkim, a jego działania znacznie mnie zmotywowały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.