Ćwiczenia wzmacniające dla biegacza

Mogłoby się wydawać, że bieganie jest treningiem samym w sobie i poza nim nie ma potrzeby wykonywania innych ćwiczeń. Jeżeli chcemy przygotować się do długich dystansów np. półmaratonów to będziemy musieli zadbać o trening nie tylko biegowy, ale też ogólnorozwojowy. Utrzymanie ciała w dobrej kondycji jest kluczem do ukończenia maratonu oraz zajęcia wysokiego miejsca. Jakość biegania jest tym wyższa im lepiej rozwinięte są mięśnie i ścięgna. Warto przekonać się do ćwiczeń wzmacniających, które są w stanie znacząco zwiększyć naszą skuteczność i sprawić, że pokonywanie długich dystansów będzie prostsze niż dotychczas. Skupimy się na dwóch kategoriach ćwiczeń: ogólnorozwojowych oraz poprawiających siłę i wytrzymałość.

Unoszenie nóg

Jest to ćwiczenie, które wpływa przede wszystkim na poprawę mięśni brzucha oraz pleców. Należy położyć się na plecach, z wyprostowanymi nogami. Następnie jedną nogę unieść kilka centymetrów nad podłoże, a drugą podciągnąć i zgiąć w kolanie. W takiej pozycji należy wytrzymać przez kilka sekund i następnie zmienić nogi.

Podpora

W tym ćwiczeniu ustawiamy się jak do typowej pompki, ale z tą różnicą, że wspieramy się nie na wyprostowanych rękach, ale na przedramionach. Należy zachować prostą linię ciała i wytrzymać w taki sposób przez co najmniej 30 sekund. Jest to idealny trening na wzmocnienie tułowia.

Ćwiczenia z taśmą

Jest to ćwiczenie, które będzie wymagało od nas posiadania silikonowej taśmy. Jest to bardzo przydatne narzędzie treningowe, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdej osoby myślącej poważnie o tym sporcie. Taśmę wiążemy nisko do stabilnego przedmiotu np. kaloryfera, a w powstałą w ten sposób pętelkę wkładamy nogę. Następnie podnosimy nogę w taki sposób, aby udo utworzyło równoległą linię do podłoża. Taśma będzie powodowała opór, który zmusi mięśnie do bardziej intensywnej pracy. Po wykonaniu ćwiczenia należy zmienić nogę.

Trening siłowy

Dla biegacza wskazany jest klasyczny trening siłowy. Podnoszenie ciężarów i wzmacnianie każdej partii ciała pozwala na ogólny rozwój. Dzięki niemu jesteśmy w stanie uniknąć wielu urazów, wpłynąć ana urozmaicenie treningów oraz na rozwinięcie siły i wytrzymałości. Możliwe jest również nadrobienie braków w strukturze mięśniowej. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie indywidualnego planu ćwiczeń z trenerem personalnym. Powinien być on dostosowany do treningów biegowych i być jedynie jego uzupełnieniem.

Ćwiczenia z piłką

Do tego ćwiczenia potrzebować będziemy rekwizytu. Najlepiej, gdy jest to piłka, ale może być również każdy inny dowolny ciężar. Należy położyć się na plecach i zgiąć nogi w kolanach. Plecy oraz nogi unosimy aż nasze ciału utworzy kształt przypominający literę „V”. Pozycja wyjściowa to taka, w której piłka znajdować będzie się oparta o nasze uda. Ćwiczenia polegają na skręcaniu ciała i przekładanie ciężaru piłki na obie strony. Jest to trudne ćwiczenie, które wpływa na mięśnie brzucha, pleców i ud. Wykonujemy je po 20 razy na każdą ze stron w trzech seriach.

Źródło: http://www.runners-world.pl/trening/Cwiczenia-wzmacniajace-Trening-na-unikniecie-kontuzji,6076,1

Odpowiedź do artykułu “Ćwiczenia wzmacniające dla biegacza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.